Rimless Eyeglasses 184536-c
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 184536-c
Rimless Eyeglasses 184536-c are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy rimless design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a sleek nose bridge and enticing slender temples on the sides, featuring a lovely two-tone look. These frames boast classy finishes that enhance their eye-catching appeal. Crafted from lightweight materials and equipped with spring hinges, they ensure a comfortable and pleasant fit for all-day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 184536-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |