Rimless Eyeglasses 172063-c
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 172063-c
Rimless Eyeglasses 172063-c are high-quality, classy-looking, rectangular frames with a sleek rimless design. The stylish rectangular lenses on these frames are nicely allured by the enticing nose bridge up front and the sleek, slender temples on the sides. The sophisticated finishes of these frames add a nice touch of allure to this elegant design. These frames are designed from lightweight metal, and spring hinges are there to assure a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 172063-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |