Rectangle Eyeglasses 186749-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 186749-c
Rectangle Eyeglasses 186749-c are high-quality, captivating rectangle frames with a sophisticated full-rim design. These frames feature elegant rectangular lenses in a refined front design that exudes subtle appeal and connects to sleek temples on the sides. These frames showcase polished finishes for a distinguished appearance. These frames are crafted with a combination of lightweight TR-90 material and metal and feature spring hinges for a comfortable, secure fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 186749-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |