Rectangle Eyeglasses 185235-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185235-c
Rectangle Eyeglasses 185235-c are high-quality, alluring-looking rectangle frames featuring a classy half-rim design. The stylish rectangle lenses are enhanced by a refined front design with an enticing nose bridge, paired with appealing flat temples on the sides showcasing a lovely two-tone appearance and subtle textured details. Finished in classy tones that make them even more eye-catching, these frames are crafted from lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a cozy, snug fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 185235-c |
|---|---|
| Frame Width | 144 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |