Rectangle Eyeglasses 185000
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185000
Rectangle Eyeglasses 185000 are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are set in a gorgeous front design featuring a lovely two-tone look and are complemented by dainty temples on the sides. These frames boast a gorgeous tortoise-purple finish that makes them even more eye-catching. Crafted from lightweight TR-90 material and equipped with spring hinges, they ensure a pleasant and comfortable fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 185000 |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Tortoise-Purple |