Rectangle Eyeglasses 184910-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 184910-c
Rectangle Eyeglasses 184910-c are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a refined front design featuring neatly carved details and enticing lens rims, along with dainty temples on the sides. These frames boast classy finishes that lend a nice touch of finesse to their retro allure. Crafted from lightweight metal, they feature spring hinges for a pleasant and comfortable fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 184910-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |