Rectangle Eyeglasses 183650-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 183650-c
Rectangle Eyeglasses 183650-c are high-quality and alluring rectangle frames with a classy half-rim design. These frames showcase stylish rectangle lenses in a sleek front design, paired with appealing temples on the sides that feature a lovely two-tone look. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, these frames ensure durability and comfort, while the spring hinges provide a pleasant and secure fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 183650-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 143 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |