Prescription Sunglasses 182179-c
In stock
Description / Prescription Sunglasses 182179-c
Prescription Sunglasses 182179-c are high-quality, elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a stylized front design that has an alluring two-tone look and is joined by the sleek slender temples on the sides. The captivating finishes of these frames blend beautifully with this dainty look and make them look even more eye-catching. These frames are designed with the combination of lightweight TR-90 material and metal. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182179-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |