Rectangle Eyeglasses 174289-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 174289-c
Rectangle Eyeglasses 174289-c are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangular lenses in a classy front design that has a nice, subtle look along with the nicely carved temples on the sides. The appealing finishes of these frames blend beautifully with this sophisticated look and make them even more eye-catching. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 174289-c |
|---|---|
| Frame Width | 143 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |