Rectangle Eyeglasses 163601-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 163601-c
Rectangle Eyeglasses 163601-c are high-quality, alluring looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a lovely modest look and is nicely accompanied by the stylized temples on the sides that have a nice sporty look. The classy finishes of these frames emphasize the finesse of this design. These frames are designed from lightweight TR-100 material for comfortable all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 163601-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |