Rectangle Eyeglasses 162537-c
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 162537-c
Rectangle Eyeglasses 162537-c are stylishly designed, elegant looking frames with a captivating full-rim design. The stylish lenses on these frames are beautifully complemented by the classy front design that exudes a subtle allure and is elegantly accompanied by the sleek, slender temples on the sides. The captivating finishes of these frames make them look even more eye-catching. The TR-90 structure of these frames, along with the keyhole nose bridge, assures comfortable all-day wear . Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 162537-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Key Hole |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |