Rectangle Eyeglasses 150444-c
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 150444-c
Rectangle Eyeglasses 150444-c are surprisingly appealing with their distinctive full rim design in exquisite clear-gold, green-gray, maroon gold, or purple gold finish. They are made of high quality materials combined. These frames showcase stylised rectangle lenses that are well endorsed by stylish rim on the front and finely carved temples add even more appeal to these stunning frames. Add these glasses to your outfit at best prices assured with certainty of a great customer experience.
More Information
| SKU | 150444-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |