Rectangle Eyeglasses 141813
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 141813
Rectangle Eyeglasses 141813 are a pair of high-end rectangle frames with a precisely carved full-rim design and a lovely front, which is matched by gently crafted slim temples with a unique style around the hinges. The stunning maroon-silver finish adds to its appealing look. These frames are built of high-quality materials and are compatible with a wide range of lenses. Purchase these glasses at the best price and rest assured that you will have a pleasant shopping experience.
More Information
| SKU | 141813 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 35 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Maroon-Silver |