Rectangle Eyeglasses 141007-c
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 141007-c
Rectangle Eyeglasses 141007-c are a pair of high-end rectangle frames with a spectacular full-rim design and a stunning front, which is complemented by gently crafted slim temples with a distinctive style surrounding the hinges. The spectacular maroon-gold or purple-silver hue gives them an even more appealing look. These frames are built of high-quality materials and can accommodate a wide range of lenses. For a fantastic shopping experience, these glasses are available at the most affordable cost.
More Information
| SKU | 141007-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |