Pilot Eyeglasses 152022-c
Out of stock
Description / Pilot Eyeglasses 152022-c
The Pilot Eyeglasses 152022-c are high-quality, gracefully made frames that feature lovely pilot shaped lenses that are wonderfully complimented by the scintillating full-rim design with fashionable trimmed down temples and classy double nose bridge. This beautiful full rim design has a magnificent black-gold, brown-gold, or clear-gold finish that elevates this appearance to new heights of sophistication. These frames have adjustable nose pads for a personalized fit and are compatible with a variety of lenses. Purchase these glasses at the best price and rest assured that you will have a nice shopping experience.
More Information
| SKU | 152022-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Combination |