Luminous
Out of stock
Description / Luminous
Luminous are fashionable rounded frames with a sleek full rim design. These frames feature stylish rounded lenses up front with an angular nose bridge in the center and appealing stud rivets around the corners, and the flat temples are clean and sophisticated. The gorgeous finishes of these frames can accentuate any look. These frames are formed of lightweight TR-100 material and feature spring hinges to assure a pleasant fit. Purchase these glasses at the best price with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 157103-c |
|---|---|
| Frame Width | 144 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 22 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | TR (Lightweight) |