Kids Eyeglasses 154308-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Kids Eyeglasses 154308-c
Kids Eyeglasses 154308-c are stylish frames designed with a combination of TR-90 material and lightweight metal, and they are suitable for a wide range of lenses. Buy this high quality frame with complete confidence at the best prices guaranteed and enjoy a great customer experience.
More Information
| SKU | 154308-c |
|---|---|
| Frame Width | 112 mm |
| Eye Height | 31mm |
| Eye Width | 42 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 120 |
| Size | Xtra Small |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | Combination |