G4U Premium FD2211
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / G4U Premium FD2211
G4U Premium FD2211 are stylishly designed, alluring-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a bold and sophisticated front design, complemented by the stylized wide flat temples on the sides. The gorgeous finishes of these frames add a refined touch of allure to their stunning appearance. Crafted from high-quality acetate, these frames are durable, long-lasting, and offer a timelessly elegant appeal. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 183301-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |