Cat Eye Eyeglasses 182725-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Cat Eye Eyeglasses 182725-c
Cat Eye Eyeglasses 182725-c are highly alluring and elegant-looking frames with a captivating full-rim design. The stylish cat-eye lenses on these frames are beautifully complemented by the stylized horn-shaped front design along with the sleek slender temples on the sides. The captivating finishes of these frames blend beautifully with this stunning design for a more refined look. These frames are designed with the combination of lightweight TR-90 material and metal and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 182725-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Combination |