Vivid Kids 160
In stock
Description / Vivid Kids 160
Vivid Kids 160 are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangular lenses on these frames are beautifully allured by the classy two-tone front design that has enticing stud rivets and is joined by the sleek temples on the sides. The chic finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this elegant look. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges to assure a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176434-c |
|---|---|
| Frame Width | 120 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 44 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Xtra Small |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |