UrbanRefine
In stock
Description / UrbanRefine
UrbanRefine are high-quality, elegant-looking frames with a classy full-rim design. The pilot-shaped full-rim design of these frames comes with the enticing double nose bridge up front and the sleek, slender temples on the sides. The classy finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this sophisticated look. These frames are lightweight and comfy thanks to their metal structure and spring hinges. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 171068-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 46 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 143 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Metal |