Titanium Eyeglasses 161225-c
In stock
Description / Titanium Eyeglasses 161225-c
Titanium Eyeglasses 161225-c are stylishly designed, elegant looking rectangle frames with a sophisticated full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the straight nose bridge up front and the sleek and enticing temples on the sides that have lovely details etched around the hinges. The alluring finishes of these frames blend beautifully with this retro look. The titanium structure makes these frames long-lasting and comfortable. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 161225-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Titanium |