Titanium Eyeglasses 161189-c
Out of stock
Description / Titanium Eyeglasses 161189-c
Titanium Eyeglasses 161189-c are stylishly designed, alluring looking rectangle frames with a stunning full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has an enticing straight nose bridge in the center and is joined by chic, slender temples on the sides. These frames boast enticing finishes that take this look to a new level of allure and add a nice touch of finesse. These frames are designed from titanium, which makes them lightweight and long-lasting. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 161189-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Titanium |