Titanium Eyeglasses 161165-c
Out of stock
Description / Titanium Eyeglasses 161165-c
Titanium Eyeglasses 161165-c are high-quality, alluring looking rectangle frames with a sleek and enticing full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the sleek front design that has an enticing straight nose bridge in the center and sleek, slender temples on the sides that have appealing details etched on the hinges. The retro look of these frames is nicely allured by their captivating finishes. These frames are lightweight and durable, thanks to their titanium structure. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 161165-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Titanium |