Titanium Eyeglasses 161153-c
In stock
Description / Titanium Eyeglasses 161153-c
Titanium Eyeglasses 161153-c are stylishly designed, elegant looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the sleek front design and the enticing slender temples on the sides that have alluring details etched on them. The captivating finishes of these frames make them look even more eye-catching and dainty. These frames are designed with titanium, which makes them lightweight and durable. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 161153-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 33 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Titanium |