Splendid
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Splendid
Splendid are stylishly designed, elegant looking rectangle frames that come with a sophisticated full rim design. These frames showcase stylish rectangle lenses in a classy front design along with the alluring flat temples, which have skillfully crafted details etched inside. The delicate finishes of these frames add a nice touch of finesse to their refined look. These frames are formed of lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a cozy fit. Buy these glasses at the best prices with the assurance of a great customer experience.
More Information
| SKU | 157902-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |