Round Eyeglasses 182277-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Round Eyeglasses 182277-c
Round Eyeglasses 182277-c are highly alluring and elegant-looking frames with a captivating full-rim design. These frames feature stylish rounded lenses in a stylized front design that has enticing stud rivets embedded around the corners and is joined by the stylized wide temples on the sides. The captivating finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this captivating look and make them even more eye-catching. These frames are designed from lightweight TR-90 material, and spring hinges are there to assure a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182277-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | Acetate |