Round Eyeglasses 182204-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Round Eyeglasses 182204-c
Round Eyeglasses 182204-c are highly alluring and elegant-looking frames with a captivating full-rim design. These frames feature appealing rounded lenses in a stylish front design that has a nice translucent allure and is joined by the sleek slender temples on the sides. The captivating finishes of these frames make them look even more eye-catching. These frames are designed with the combination of lightweight TR-90 material and metal. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182204-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | Combination |