Round Eyeglasses 182174-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Round Eyeglasses 182174-c
Round Eyeglasses 182174-c are high-quality, elegant-looking frames with a captivating full-rim design. These frames feature stylish rounded lenses in a classy front design that has an enticing two-tone look and is joined by the sleek flat temples on the sides. The stunning finishes of these frames make them look even more eye-catching. These frames are designed with the combination of lightweight TR-90 material and metal. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 182174-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | Combination |