Round Eyeglasses 170387-c
Out of stock
Description / Round Eyeglasses 170387-c
Round Eyeglasses 170387-c are high-quality, alluring looking frames with a lovely full-rim design. These frames feature stylish rounded lenses in a classy front design that has enticing stud rivets embedded around the corners and is joined by the dainty flat temples on the sides. The classy finishes of these frames allure this look nicely. These frames are lightweight and comfy thanks to their TR-90 structure and keyhole nose bridge for a cozy, snug fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 170387-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 49 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Key Hole |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | TR (Lightweight) |