Round Eyeglasses 170347-c
In stock
Description / Round Eyeglasses 170347-c
Round Eyeglasses 170347-c are highly alluring and elegant looking frames with a stunning full-rim design. The stylish rounded lenses on these frames are beautifully allured by the stylized front design that has enticing stud rivets embedded around the corners and is joined by the dainty flat temples on the sides. The captivating finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this chic look. These frames are designed from lightweight TR-90 material for a comfortable all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 170347-c |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 43 mm |
| Nose Bridge | 22 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | TR (Lightweight) |