Round Eyeglasses 152235
Out of stock
Description / Round Eyeglasses 152235
Round Eyeglasses 152235 are elegantly designed rounded frames made of high-quality materials. These frames showcase beautiful looking rounded lenses that are nicely emphasized by the stylish front of this sophisticated full rim design that contains a gorgeous looking nose bridge. The temples of these frames are slim and connected by unique and appealing hinges, and this wonderful design is completed by an attractive black-gold finish. These frames may be used with a variety of lenses. Purchase these glasses at the best possible rates with the assurance of a pleasant buying experience.
More Information
| SKU | 152235 |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 23 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | Combination |
| Color | Black-Gold |