Round Eyeglasses 151846-c
Out of stock
Description / Round Eyeglasses 151846-c
Round Eyeglasses 151846-c are well-crafted round frames with an exquisite full rim design, a styled front, an elegant thin angular nose bridge, and wonderfully built slim temples, all backed up by distinctive and fashionable hinges. This gorgeous design is available in a variety of finishes, including black-gold, black-gray, and brown-gold. These frames are made from high-quality materials and are compatible with a broad selection of lenses. Purchase these glasses at the greatest rate with the assurance of a pleasant shopping experience.
More Information
| SKU | 151846-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | Combination |