Rimless Eyeglasses 186681-c
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 186681-c
Rimless Eyeglasses 186681-c are highly appealing and elegant rectangle frames featuring a sophisticated rimless design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by refined aesthetics, including an attractive nose bridge up front and sleek, slender temples on the sides. These frames showcase polished finishes that add a refined touch of sophistication to their timeless appeal. Crafted from titanium, these frames are both durable and lightweight for comfortable everyday wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 186681-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 47 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Titanium |