Rimless Eyeglasses 186646-c
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 186646-c
Rimless Eyeglasses 186646-c are highly appealing, elegant rectangle frames with a classy rimless design. The stylish rectangular lenses on these frames are beautifully complemented by the distinctive nose bridge up front and the sleek slender temples on the sides that feature hinged construction. These frames showcase sophistication that nicely emphasizes the finesse of their retro appeal. These frames are crafted from titanium, which makes them lightweight and durable. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 186646-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 47 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Titanium |