Rimless Eyeglasses 185220-c
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 185220-c
Rimless Eyeglasses 185220-c are highly alluring and elegant-looking frames featuring a classy rimless design. The refined rimless structure showcases stylish cat-eye lenses, beautifully complemented by an enticing nose bridge and sleek temples on the sides. Finished in sophisticated tones that add a touch of finesse to their polished appeal. These frames are designed of lightweight metal, which makes them comfortable for all-day wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 185220-c |
|---|---|
| Frame Width | 129 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Small |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Metal |