Rimless Eyeglasses 185097
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 185097
Rimless Eyeglasses 185097 are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy rimless design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a sleek nose bridge up front and stylized slender temples on the sides. These frames feature a classy grey finish that adds a refined touch of finesse to their retro allure. Crafted from lightweight metal and equipped with spring hinges, they ensure a comfortable and pleasant fit for all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 185097 |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Grey |