Rimless Eyeglasses 184998-c
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 184998-c
Rimless Eyeglasses 184998-c are highly alluring, elegant rectangle frames with a classy rimless design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by the retro aesthetics of this rimless design, featuring a sleek nose bridge and appealing wide temples on the sides. These frames boast classy finishes that add a touch of finesse to their retro allure. Crafted from lightweight metal, they ensure comfortable all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 184998-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |