Rimless Eyeglasses 184996-c
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 184996-c
Rimless Eyeglasses 184996-c are stylishly designed, alluring rectangle frames with a classy rimless design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a sleek nose bridge up front and enticing slender temples on the sides with charming details. These frames feature chic finishes that blend seamlessly with their retro allure for a refined look. Crafted from lightweight metal and equipped with spring hinges, they ensure comfortable all-day wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 184996-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |