Rimless Eyeglasses 184990-c
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 184990-c
Rimless Eyeglasses 184990-c are highly alluring and elegant frames with a stunning rimless design. The stylish cat-eye lenses are beautifully complemented by the retro aesthetics of this rimless design that has a sleek nose bridge and enticing slender temples on the sides. These frames feature classy finishes that enhance their eye-catching appeal, making them look even more eye-catching. Crafted from lightweight metal, they provide comfortable all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 184990-c |
|---|---|
| Frame Width | 129 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Small |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Metal |