Rimless Eyeglasses 184448-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rimless Eyeglasses 184448-c
Rimless Eyeglasses 184448-c are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a classy rimless design. The sophisticated rimless structure of these frames showcases captivating retro aesthetics and features an enticing nose bridge up front, paired with sleek, slender temples on the sides. The refined finishes of these frames lend a subtle touch of finesse to their retro allure for a more polished look. Crafted from lightweight metal and equipped with spring hinges, these frames ensure a pleasant and comfortable fit for everyday wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 184448-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 35 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |