Rimless Eyeglasses 184438-c
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 184438-c
Rimless Eyeglasses 184438-c are high-quality, alluring looking rectangle frames with a classy rimless design. This sophisticated rimless style effortlessly enhances any outfit with its refined aesthetics and features a sleek nose bridge up front along with enticing slender temples on the sides. These frames boast elegant finishes that lend a nice touch of finesse to their retro allure. Crafted from lightweight metal and equipped with spring hinges, they provide exceptional comfort for all-day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 184438-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |