Rimless Eyeglasses 172111-c
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 172111-c
Rimless Eyeglasses 172111-c are high-quality, alluring-looking, rectangle frames with a sleek, rimless design. The stylish rectangular lenses on these frames are nicely allured by the enticing nose bridge up front and the appealing slender temples on the sides. The classy finishes of these frames emphasize the finesse of this design nicely. These frames are lightweight and comfy thanks to their metal structure. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 172111-c |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |