Rimless Eyeglasses 172075-c
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 172075-c
Rimless Eyeglasses 172075-c are stylishly designed, elegant-looking, rectangular frames with a sleek, rimless design. The stylish rimless design of these frames comes with the appealing nose bridge up front and the sleek, slender temples on the sides. The sophisticated finishes of these frames refine the finesse of this design nicely. These frames are designed from lightweight metal, and spring hinges are there for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 172075-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |