Rimless Eyeglasses 172048-c
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 172048-c
Rimless Eyeglasses 172048-c are highly alluring and elegant-looking rectangular frames with a classy rimless design. The classy rimless design of these frames comes with the enticing nose bridge up front and the appealing slender temples on the sides. The appealing finishes of these frames allure this classy look nicely. The lightweight metal structure of these frames, along with spring hinges, makes them comfortable for all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 172048-c |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 35 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |