Rimless Eyeglasses 172043-c
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 172043-c
Rimless Eyeglasses 172043-c are high-quality, appealing-looking frames with a classy rimless design. The stylish rectangular lenses on these frames are beautifully allured by the enticing nose bridge up front and the sleek, slender temples on the sides. The dainty finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this retro look. These frames are lightweight and comfy thanks to their metal structure and spring hinges. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 172043-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |