Rimless Eyeglasses 171989-c
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 171989-c
Rimless Eyeglasses 171989-c are high-quality, alluring-looking frames with a sleek, rimless design. The stylish rectangular lenses on these frames are nicely allured by the retro aesthetics of this rimless design that has an enticing nose bridge and the sleek, slender temples on the sides. The enticing finishes of these frames add a nice touch of finesse to this retro look. These frames are lightweight and comfy thanks to their metal structure. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 171989-c |
|---|---|
| Frame Width | 131 mm |
| Eye Height | 35 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |