Rimless Eyeglasses 170985-c
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 170985-c
Rimless Eyeglasses 170985-c are high-quality, alluring looking rectangle frames with an enticing rimless design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully allured by the classy aesthetics of this rimless design that has an enticing nose bridge up front and sleek, slender temples on the sides. The sophisticated finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this classy look. These frames are lightweight and comfy thanks to their metal structure and feature spring hinges for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 170985-c |
|---|---|
| Frame Width | 132 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |