RefinEdge
In stock
Description / RefinEdge
RefinEdge are highly alluring and elegant looking rectangle frames with a classy rimless design. The stylish rectangle lenses on these frames are nicely complemented by the enticing nose bridge up front and the dainty, slender temples on the sides. The classy aesthetics of this rimless design are nicely emphasized by the sophisticated finishes. These frames are lightweight and comfy thanks to their metal structure. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 170973-c |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 57 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 143 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |