Rectangle Eyeglasses 186786-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 186786-c
Rectangle Eyeglasses 186786-c are highly alluring, elegant frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a refined front that exudes subtle sophistication, seamlessly connected to stylized temples along the sides. These frames boast polished finishes that add a touch of finesse to their overall sophisticated appearance. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, they feature spring hinges to ensure durability while providing a comfortable, secure, and pleasant fit for everyday wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 186786-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |